SPORTAM UN ATPŪTAI
Siguldā
Vidus ielā 1
t. 29351672
Jēkabpilī
Rīgas iela 190
t. 20244749

Kā pareizi izvēlēties distanču slēpes un inventāru

Prece ir apskatāma veikalā: Siguldā

Preču piegāde ar Omniva

Preču izņemšana veikalos bez maksas

Siguldā

Vidus ielā 1
D.d. 10:00 - 18:00
Se. Sv. 11:00 - 16:00
29351672

Jēkabpilī

Rīgas ielā 190
D.d. 10:00 - 17:00
Se. Sv. 11:00 - 18:00
29351672

Informācija

Kā pareizi izvēlēties distanču slēpes un inventāru

 

 

Distanču slēpošana ir viens no populārākajiem ziemas sporta veidiem, ko var praktizēt dažādos līmeņos: veselības, fitnesa un sporta. Slēpošanas pārvietošanās veidu kustībām ir ciklisks raksturs. Kustības vienlaikus notiek vairākās locītavās. Tās ir savstarpēji saistītas un pakļautas noteiktai secībai.

Distanču slēpošanas pozitīvie aspekti:

 • Kustības svaigā gaisā, kuru laikā tiek nodarbinātas visas lielākās muskuļu grupas (90% no muskuļiem);
 • Distanču slēpošana ir ideāls izturības treniņš jauniem un veciem
 • Slēpojot ir mazs risks gūt traumas, jo slodze ir vienmērīgi sadalīta. Nav lielas slodzes uz ceļiem un locītavām;
 • Slēpojot ar distanču slēpēm stundas laikā tiek sadedzinātas 500 – 1200 kcal;
 • Ar distanču slēpošanu var nodarboties visa ģimene;
 • Ar distanču slēpošanu var nodarboties ne tikai labi sagatavotās trasēs, bet slēpot var arī pa meža ceļiem, takām un pļavām.

Kā izvēlēties distanču slēpošanas inventāru

Distanču slēpošanas inventāra izvēle nav sarežģīts bet tomēr atbildīgs process. No tā ir atkarīgs vai no slēpošanas jūs gūsiet baudu un prieku.

Iegādājoties distanču slēpošanas inventāru jums vajadzētu sev definēt kādam mērķim vēlaties šo inventāru iegādāties. Tas noteikti palīdzēs jums izvēlēties piemērotāko inventāru.

Jūsu mērķis?

 • Sportam. Mērķis uzrādīt pēc iespējas augstāku rezultātu sacensībās
 • Fitnesam. Mērķis uzturēt sevi labā formā un reizi nedēļā vai divās piedalīties kādā no tautas slēpojumiem
 • Sagatavošanās process kādam citam sporta veidam. Ziemas sezonā distanču slēpošanu izmantojat, kā daļu no sagatavošanās procesa citam sporta veidam vasaras sezonā (velo, moči, airēšana)
 • Veselībai. Mērķis uzturēt sevi labā fiziskā formā, uzlabot patreizējo fizisko sagatavotību
 • Pārgājieniem. Mērķis slēpot pa nesagatavotām trasēm, dziļu sniegu pa mažiem un pļavām

Kādā solī slēposiet?

 • Klasiskajā solī?
 • Slidsolī?

 

Slēpošana klasiskājā stilā līdzinās nūjošanai, tikai solis ir garāks, slīdošāks un balsts ar rokām ir uz nūjām. Atspēriena brīdī priekšējās kājas pēda ir jāspiež uz leju. Pārceliet visu ķermeņa svaru uz šo atspēriena kāju, nedaudz noliecieties uz priekšu un tagad aizmugurējo kāju speriet uz priekšu ļaujot slēpes izslīdēt. Rokām un kājām jākustas ritmiskā kustībā.

Slēpošana slidsolī līdzinās slidošanai tikai šī slida ir ļoti gara un slēpju zābaka papēdis brīvi staigā. Slēpojot pareizi aiz jums sniegā paliks nospiedumi kas veidos skujiņu.

Kā izvēlēties distanču slēpes un pareizo slēpju garumu

Galvenā atšķirība starp slidsoļa un klasiskā stila slēpēm ir tāda, ka slidsoļa slēpes ir cietākas un īsākas nekā klasiskā stila slēpes. Klasiskā soļa slēpes savukārt ir garākas un mīkstākas. Klasiskā stila slēpēm ir atspēriena zona, kura tiek smērēta ar speciālām atspēriena smērēm, kas atspēriena brīdī neļauj slēpēm slīdēt atpakaļ.

Klasiskā stila slēpes jāizvēlas aptuveni 20-25 cm, bet slidsoļa slēpes aptuveni 10 cm virs auguma. Garākas slēpes labāk slīdēs, bet tās arī prasīs no slēpotāja labāku tehnisko izpildījumu. Slēpotājiem ar augumu virs 185 cm jāizvēlas garākās slēpes, jo distanču slēpes klasiskajā solī ražotas līdz 210 cm, bet slidsolī līdz 192 cm. Slēpotājiem ar lielāku svaru ieteicams izvēlēties garākas slēpes.

 

 

Distanču slēpošanas inventāra izvēle šobrīd ir ļoti liela, tāpēc katrs slēpotājs var atrast sev vispiemērotāko. Distanču slēpju cenas šobrīd svārstās no 55-600 EUR. Katram no lielajiem ražotājiem ir dažādi modeļi, kas piemēroti dažādiem slēpotājiem. Galvenās atšķirības kas veido slēpju cenas sastāda slēpes karkass un tā materiāls, slēpes svars, slīdvirsmas materiāls un tās apstrāde. Ejot pa cenām uz augšu slēpes paliek, vieglākas, ātrākas un vieglāk vadāmas.

Slēpes no 55-129 EUR vēl neiedalās pa soļiem. Tās visas ir tā saucamās Touring jeb pārgājienu slēpes. Šādas slēpes ir piemērotas tiem, kas distanču slēpošanu izvēlas veselībai un pārgājieniem. Šīs slēpes ir nedaudz platākas kā pārējās, lai nodrošinātu papildus stabilitāti, bet pietiekami šauras, lai varētu slēpot pa sagatavotu klasiskā soļa trasi. Visas šīs slēpes vairāk līdzinās klasiskā soļa slēpēm nevis slidoļa slēpēm. To izliekums ir mazs, tās ir samērā tuvu sniegam, lai varētu pēc iespējas vieglāk veikt atspērienu. Šīs slēpes ir pieejamas arī ar tā saucamo „zvīņu”, kas nodrošina to ka slēpes neslīd atpakaļ.

 

 

Slēpes no 129-290 EUR piemērotas slēpotājiem, kuri slēpo pa sagatavotām trasēm un zin kādā solī vēlas slēpot. Šīs slēpes jau iedalās pa soļiem. Šīs slēpes slīdēs un „strādās” krietni labāk nekā lētākas slēpes un tiem kas plāno slēpot regulāri sagādās krietni lielāku baudu nekā pārgājienu slēpes. Dārgākās no šīm slēpēm jau ir iespējams izvēlēties arī pēc slēpotāja svara.

 

 

Slēpes no 290-600 EUR ir sacensību slēpes, kuras izmanto augstākā līmeņa sportisti. Šīs slēpes ir ļoti vieglas un ļoti ātras. Šīs slēpes ir iespējams atlasīt katram slēpotājam individuāli, jo tiek ražotas ar dāzādām cietības pakāpēm, dažādām trasēm un dažādiem laika apstākļiem. Šīs slēpes ir piemērotas ar tiem kas nepiedalās sacensībās, jo atšķirībā no kalnu slēpēm distanču sacensību slēpes, atvieglos slēpošanu arī jebkuram iesācējām, jo tās precīzi atbilst augumam un svaram , ir vieglas, labi slīd un tās ir ļoti viegli vadīt.

 


Kā izvēlēties distanču slēpju zābakus

Ir pieejami četru veidu distanču slēpju zābaki: touring jeb pārgājienu zābaki, klasiskajam solim, slidsolim un universāli jeb combi zābaki. Klasiskā soļa zābaki ir zemāki un ar mīkstu zoli, lai varētu vieglāk veikt atspērienu. Slidoļa zābaki ir augstāki ar potītes stabilizatoru un cietu zoli. Šie zābaki nodrošina ļoti labu stabilitāti. Combi zābakiem potītes daļas ir tāda pati kā slidsoļa zābakiem, bet zole ir mīksta, lai varētu veikt atspērienu arī klasiskajā solī. Touring zābaki ir salidzinoši zemi un ar mīkstu zoli un pamatā ļoti līdzinās klasiskā soļa zābakiem. Atšķirībā no klasiskā soļa zābakiem šie zābaki ir siltāki un arī smagāki, jo vairāk piemērot slēpotājiem iesācējiem. Dažiem no šiem zābakiem ir arī nelieli potītes stabilizatori, kas ļauj vieglāk slēpot slidsolī.

...       ........       .
    .  ..Slidsoļa zābaki             .........Klasiskā soļa zābaki    .........     ..... Touring Zābaki       

 

  

Kā izvēlēties distanču slēpju stiprinājumus

Izvēloties zābaku ir jābūt arī skaidrībai par to kādus slēpju stiprinājumus izmantosiet. Ir trīs veidu stiprinājumi: NNN , SNS un SPS .  NNN šobrīd ir pārņēmusi 80% tirgus, bet SNS sistēmu izmanto Salomon, Atomic un dažas citas mazākas kompānijas. NNN sistēmai lielākā daļa no stiprinājumiem šobrīd tiek uzmontēti (nav vairs jāskrūvē) uz plates, kas ir pielīmēta pie slēpes. Gan NNN, gan SNS sistēmas stiprinājumi ir pieejami gan slidsolim, gan klasiskajam solim, gan pārgājienu slēpēm. Galvenā starpība starp klasiskā stila un slidsoļa stiprinājumiem ir priekšējā gumija, kas klasiskajam stilam ir daudz mīkstāka un ļauj vieglāk veikt atspērienu. Slidsoļa stiprinājumiem NNN sistēmai ir viena papildus gumija un SNS sistēmai otrs dzelzītis, kas slēpi labāk notur pie zābaka un ļauj vieglāk kontrolēt slēpi.

Kā izvēlēties distanču slēpošanas nūjas un to garumu

Kā izvēlēties nūjas klasiskajam stilam:

 • Iesācējiem un „svētdienas” slēpotājiem nūjām klasiskajam stilam ir jābūt līdz padusēm. Formula: jūsu augums X 0.82
 • Aktīviem slēpotājiem klasiskajā stilā nūja jāizvēlas aptuveni līdz pleca vidum Formula: jūsu augums X 0.85

Kā izvēlēties nūjas slidsolim:

 • Nūjas slidoslim ir jāzivēkas aptuveni līdz degunam. Formula: jūsu augums X 0.89-0.92
 •  

   

   

Distanču slēpošanas nūju cenas ir atkarīgas no to materiāla. Lētākas nūjas ir no alumīnija un stikla škiedras, bet dārgākas nūjas ir no oglekļa šķiedras. Jo vairāk oglekļa šķiedras ir nūjās jo vieglākas un cietāks tās ir. Jo vieglākas ir nūjas, jo mazāk jums nogurst rokas slēpjot ilgāku laiku. Jo cietākas ir nūjas, jo labāka ir enerģijas pārnese un līdz ar to jūsu atspēriens izdodas krietni spēcīgāks.

Baigi izdevīgi